:: deja-vix ::

:: Moji priatelia ::

Ľudia, ktorí sa okolo mňa pohybovali v minulosti alebo aj teraz, ľudia, ktorí ma v mnohom ovplyvnili a ktorých som možno trochu ovplyvnil aj ja :)

Alexandra "Xena" Mikulayová

Sašu som spoznal na prelome rokov 1997-1998 vďaka Dedovi na niektorej z vtedy pravidelných sessions. Pamätám sa, ako mi povedala, že bola zo mňa dosť prekvapená, pretože podľa fotky na mojej stránke si predstavovala nejakého decenťáka :) Niekedy na jar 1998 sa začala vyskytovať na talkeri a tam sme mali možnosť najskôr nezáväzne a neskôr aj trochu záväznejšie pokecať.

Na prvý pohľad môže pôsobiť trochu uzavreto - ale je to tým, že je opatrná a že si veľmi dobre vyberá, s kým sa pustí do reči. Týmto (a nielen týmto) sa dosť podobá mne.

Katarína "Bublinka" Machálková

Po prvýkrát som ju videl na mojej narodeninovej oslave v Prešporskej kúrii dňa 2.10.1998. Ten deň si zapamätám asi navždy, pretože som vtedy dostal k narodeninám červený nočník (ktorý som musel niesť v ruke po celom meste) a infekčnú mononukleózu od neznámeho darcu. Po Bublinkinom odchode do Prahy sme začali udržiavať celkom čulý e-mailový kontakt.

Aj ten odchod bol zaujímavý: na rozlúčkovej session som dostal od nej list, z ktorého som zistil, že aj za ten krátky čas odhadla pomerne dobre moju povahu. Som nejaký odhadnuteľný ;)

Martin "Dedo" Černička

URL: http://terminus.sk/~dedo/

Citát: Haluza jedna deviantná!

Dedo je typ človeka, o ktorom sa nedá napísať charakteristika!!! Jeho hlášky sú jedinečné a dokonalé a... proste také "dedovské". Smeje sa v jednom kuse, hoci odkedy si vymieňame medzi sebou citáty z Posledného skauta, vie zarvať aj poriadne cynické hlody ;) Iba on mi môže z Viedne, kde pracuje, poslať pohľadnicu s viedenským chlapčenským zborom ;)

S Dedom sme sa zoznámili tak dávno, že si to ani nepamätám. Aj keby som si pamätal, sľúbil som mu, že dramatické okolnosti nášho zoznámenia budú dobrým dôvodom, prečo sem dať linku na jeho stránku ;)) Nebyť tohto dôvodu, prácne by som si musel vyberať niektorý z tisícov ďalších!

Počas štúdia na FEI sa venoval okrem iného aj písaniu poviedok a tvorbe WWW stránok. Spolu so Singerom položili prvé základy rúrológie. Dedo však dokáže oveľa viac! V súčasnosti spolu komunikujeme takmer výhradne cez ICQ, ale keď sa objaví, do minúty sa smejeme. Obaja. Trháme rekordy. A bránice.

Iveta Sabolová

Citát: YYYYEEEESSSS!

Iveta je moja sestra. Teda nie ozajstná, ale takmer ako sestra. Dokonale si rozumieme a často vieme, čo ten druhý povie ešte skôr, ako to povie :) S Ivetou sme sa spoznali absolútnou náhodou - hľadal som na ich škole jednu kamarátku, nebola prihlásená a tak som talkol Ivete a spýtal som sa, či ju nevidela ;) Odvtedy sme spolu začali pravidelne talkovať a e-mailovať, neskôr, keď sme mali mobily, aj trošku telefonovať a smskovať. V súčasnosti k týmto komunikačným prostriedkom pribudlo aj ICQ.

Keďže si tak dobre rozumieme, napriek vzdialenosti na seba nikdy nezabúdame. Často sme si navzájom pomáhali riešiť svoje problémy (a že som ich mal!:) A tak mám naozaj "sestru, ktorú som nikdy nemal :)"

Jana Speváková

Citát: Ty si taký lúzer! (o bratovi)

Podobnosť mien nie je náhodná, Jana je Singerova sestra :) Poznáme sa od Silvestra 2001, kedy sme oslavovali spolu s jej bratom a Vejou. Ďalší z našich tradičných večerov, ktoré budú naše deti (nás všetkých) spomínať celé desaťročia :) Večery plné chlebíčkov, scrabble, blbostí a "Človeče nezlob se", v ktorom, rovnako ako jej brat, rada, vášnivo a úspešne vyhadzuje cudzie (moje) figúrky ;-)

Za všetky tie roky sa poznáme veľmi dobre. Vieme sa rozveseliť, vypočuť, poradiť si, a najmä v posledných rokoch - perfektne sa naťahovať ;) A spoznala už aj čaro "Červeného trpaslíka"! :)

Matej Makula

URL: http://fornax.sk/~mato/

Citát: Pokazili sa mu hodinky: No, už sú v paži... Ale zasa - keby som každú minútu posunul ručičku o jednu minútu...

Maťo je môj spolužiak z vysokej školy. Spoznal som ho vlastne tak, že sme mali spoločných známych - Jura (Votrelca), WWW a Elema. Často sme sa spolu učili na skúšky - prebiehalo to asi tak, že počas učenia sme rozobrali posledných 10 dielov Simpsonovcov a iné filmy a seriály ;-)) Na oplátku som ho ja priviedol do Fornaxovej komunity.

S Maťom sme spolupracovali na ročníkovom projekte, keďže obaja sme sa už aj predtým zaoberali CGI-skriptami a WWW-stránkami.

Maťo vyzerá ako ohromný slušák a tak keď zarve nejakú hlášku, väčšinou idem(e) do kolien ;-) V súčasnosti opäť študuje na FEI - tentokrát na doktorandskom štúdiu, čo mu všetci slepo závidíme ;)

Marek "Elem" Zelem

URL: http://terminus.sk/~marek/

Citát:
VIX: Nevieš nejakú vtipnú funkciu, ktorá by mi skonvertovala mesiac "Mar" na číslo 3?
Marek: Viem. strlen()

Marek je bývalý ataristický nadšenec a tiež Votrelcov a WWW-čkov spolužiak zo strednej školy, takže som ho spoznal až na FEI. Väčšinu času trávil ako správca Fornaxu a prácou. Rovnako ako WWW patrí k ľudom, ktorých označujem za linuxových guru, pretože nájde odpoveď takmer na všetko. Veľmi dobre si pamätám, ako som na FEI za ním chodieval, keď mi niečo nefungovalo - bolo to istejšie, ako ísť za WWW - ten by sa z mojich blbých otázok mohol aj zblázniť ;-)))

Marek berie prácu s "jistou nevázaností", čo sa prejavuje v kvalitnej produkcii hlášok a rvov. Rovnako ako ja sleduje (sledoval) Star-Trek a MASH. S WWW a Qwertym ma neskôr učili korčuľovať.

Puma

Nepoznám ho síce veľmi dlho, ale ako som sa presvedčil po jednom víkende s ním, Dedom, Singerom a Vejou, je to rovnaká rúra ako my ;-) Puma má naozaj vzácny zmysel pre dobré hlášky! A dokonca sme sa s ním niekoľko hodín rozprávali o Pink Floyd. To znamená, že sa s ním dá baviť aj o serióznejších veciach - a to je fajn.

Osobne sme sa už dávnejšie nevideli, takže sa úspešne ohadzujeme hláškami aspoň cez ICQ.

Martin "Qwerty" Žemlička

Ďalší spolužiak zo školy a Fornaxista. Od Qwertyho sme si v posledných ročníkoch FEI mnohí kopírovali poznámky, pretože ako jediný z nás vedel čitateľne písať :) Vedel aj dobre vysvetľovať, takže sme sa často spolu učili na skúšky.

Qwertymu vďačím za to, že som sa v roku 2001 začal učiť korčuľovať. Dokonca mi požičal na celé prázdniny aj korčule! Inak super učiteľ, druhí by už so mnou určite stratili trpezlivosť! Neskôr (po páde, inak nie nebezpečnom, iba nepríjemnom) som s korčuľovaním prestal, ale zasa som začal fotografovať, takže máme opäť niečo spoločné.

Martin "Singer" Spevák

URL: http://fornax.sk/~singer/

Citát:
Hoďte si rúrou: ak padne rúra, ste rúra. Ak padne niečo iné, ste v paži.

Zarytý optimista a autor mnohých skvelých hlášok, filozofií a "singerových okruhov" (cesta z FEI na Hlavnú stanicu: 4 hodiny).

Tak tohto človeka neuvidíte sa mračiť! Pravda, črty tváre mu v posledných rokoch zakrýva brada, ale... :) Stále sa usmieva, čo ma fakt fascinuje, lebo si zachováva dobrú náladu aj vo chvíľach, keď nič nefunguje - a to ja veru vždy neviem.

Singer je autorom kódového označenia "rúra" a sám sa stal jedným z prvých prototypov "rúry". Dokonca patrí k prvým predstaviteľom rúrológie. Neskromne dodávam, že spolu s Dedom patríme k tým druhým :)

So Singerom sme svojho času založili opozičný klub Topierov (ako odpoveď na neustále silnejúcu propagandu Netopierov). V súčasnosti sa často stretávame na tzv. "filmových večeroch", čo sú večery (noci) plné filmov a hlášok. Najmä jeho hlášok :) No dobre, tak aj mojich...

Veronika "Veja" Oláhová

Veju som spoznal celkom na začiatku môjho internetového života - kde inde ako na IRC. Niekoľkokrát sme spolu pokecali a potom sme pár rokov spolu mlčali, až sme sa spoznali naživo, keď s ňou v tom čase začal Singer chodiť :)

Veja je veselá kopa, len jej občas trochu (trochu dosť) vadí, keď v jej okolí niekto neustále kecá o votrelcoch ;) Spolu so Singerom a s Dedom tvoríme klasickú partiu pre filmové večery a podobne.

A aby som nezabudol, Veja je prvou nositeľkou Kalerábového Topiera tretieho druhu!

Mária "Veverka" Krútelová

S Veverkou sa poznáme už od mojich začiatkov na FEI z IRC, neskôr zo špeciálnych sessions, na ktorých vznikali také umelecké poklady ako "Mechúrik Holotúrik". Tak "naozaj" sa však poznáme až od posledných ročníkov môjho štúdia. Začali sme si písať maily a pokračovali sme aj v priebehu mojej civilky, takže sa z nej stala moja dobrá kamarátka.

V roku 2001 sme našu známosť povýšili na "takmer rodinnú záležitosť" - stal som sa totiž krstným otcom jej dcéry Lucie - foto tu (moje fotky) a tu (Busyho fotky). A tak, hoci je teraz mimo internetu, využívam každú voľnú chvíľu, aby som ich prišiel navštíviť.

Juraj "Votrelec" Kovár

Môj najlepší kamarát už od základnej školy. Povyvádzali sme spolu kopec somariniek a potom sa naše cesty rozišli - on študoval na SPŠ a ja na gymnáziu. Už v prvom ročníku sme sa však opäť dali dokopy a začali programovať hru "Votrelci". Vnímavejší čitatelia už určite pochopili, z čoho pochádza Jurova prezývka :)

Hra, ktorú sme nikdy nedokončili, sa stala našou školou programovania a najmä školou programovania v strojovom kóde. A tých vecí, čo sme pri programovaní vymysleli! Sú toho plné zošity. Tak vznikajú fortuny :)) Nikdy sme sa nenudili a strávili sme programovaním nejedny prázdniny. Najradšej by sme hru niekedy dokončili, ale po tom, ako som videl "Aliens versus Predator" to skutočne už nehrozí. Na druhej strane, keď nám WWW svojho času ukázal našu starú verziu Votrelcov v emulátore... boli sme z toho hotoví! Všetci, vrátane mňa a Votrelca! Ach, tie spomienky!

Okrem programovania sa zaujíma aj o hudbu - má doma dva synťáky, ktoré pravdepodobne ešte stále používa.

Milan "WWW" Pikula

Milan je studňa vedomostí o počítačoch, Unixe, bezpečnosti, vesmíre a vôbec. Síce tvrdí, že má mizernú pamäť, ale podľa mňa to vôbec nevadí, lebo si dokáže odvodiť čokoľvek! Je proste dobrý :) Pamätám sa, ako mal raz salmonelózu a boli sme ho s pár kamošmi navštíviť: mysleli sme, že bude trochu mimo, ale keď začal rozoberať vlastnosti tabuliek rozdelenia disku rôznych operačných systémov, pochopili sme, že je už vlastne v poriadku ;-)

Za čias môjho pôsobenia na Fornaxe ho spolu s Marekom spravovali a ja som sa od neho mnoho naučil. Kedysi ma fascinoval vytvorením syntax highlightingu pre assembler procesora Z80 pre editor VIM (dodnes je tam). Hneď vidieť, že je to odchovanec ZX Spectra!

VIX, november 2003

O mne Tvorba Murphy Linky Fotky Denník