IBM/Lenovo ThinkPad, Linux, MBR a Rescue and Recovery

Categories:  Rôzne

Dnes som sa rozhodol preinštalovať svoj starý služobný notebook IBM (Lenovo) ThinkPad R60e, resp. vrátiť ho do pôvodného stavu. Keďže notebook má vlastnú “recovery” partíciu, predpokladal som, že to bude jednoduché. Zmazal som svoje dáta na linuxovej partícii a nabootoval z “Rescue and Recovery” partície.

Niekoľkokrát som potom v menu vyklikával, že NaozajChcemWindowsÚplneOdinštalovať a NaozajChcemSformátovaťCelýDisk, a nakoniec sa mi to aj podarilo. Po úspešnom kopírovaní image súborov zo skrytej partície na C: mi program napísal, aby som reštartoval počítač.

To som, samozrejme, nemal robiť, ale keby som to neurobil, nemal by som o čom písať. Slovom, počítač už nenabehol, pretože disky boli síce sformátované, ale Master Boot Record (MBR) obsahoval ešte stále linuxový zavádzač GRUB, resp. jeho časť. A keď nejde GRUB, nedá sa ani spustiť “Rescue and Recovery” partícia :-)

Slepá ulička, pomôže len bramborový král, tak som skúsil Google. Nebudem vás napínať, pomôže vám táto linka.

Napálil som ISO image, nabootoval, nenechal sa zmiasť tým, že aj keď nič nevidieť, treba stláčať “F” (Fail) a potom už postup z uvedenej linky skutočne fungoval.

Práve teraz som rebootoval a okamžite sa spustila inštalácia a customizácia Windows z C:, takže MBR je určite OK.

Ako som dostal, tak posielam ďalej.