Sun Certified Integrator for Identity Manager 7.1

Nie je to tak dávno, čo Sun vytvoril novú certifikačnú skúšku pre svoj produkt “Sun Identity Manager”. Keďže s týmto produktom pracujem už niekoľko rokov, konečne som sa odvážil vyskúšať sa. Zatelefonoval som teda do firmy, ktorá poskytuje autorizované Prometric testy, kde som sa dozvedel, že tá skúška je tak nová, že ju na Slovensku ešte asi ani nikto nerobil :-) Nejaká polointenzívna príprava na certifikát veľmi možná nebola - stačí, keď si pozriete informácie zverejnené na stránke skúšky. Ako potrebné školenia uvádzajú IDM-345 a IDM-4485, ale tieto materiály samotné samozrejme nestačia.

Nuž čo, musel som sa spoľahnúť na to, čo sa na mňa “rokmi nalepilo”. Takže som si aspoň prečítal kapitoly o SPML rozhraní IdM, ktoré nepoužívam veľmi často. Na samotnej skúške to potom vyzeralo tak, že si aj tak každú otázku bolo treba trikrát prečítať, pochopiť význam záporov v anglických vetách a vybrať tú najlepšiu alebo tie najlepšie odpovede. Niektoré boli pochopiteľne chytáky :-) Jedna otázka mi dokonca pripomenula “Smrtonosnú pascu 3” (hádanky cez telefón). Nuž, vždy som mal rád ten film :-).

Bolo to trochu stresujúce, ale - podarilo sa.

A mimochodom, ak potrebujete nejaké Identity Management konzultácie, skúste sa ozvať, radi vám pomôžeme.

Read more

Záhada vrieskajúceho výťahu - vyriešená

Cestou zo školenia som konečne vyriešil problém vrieskajúceho výťahu, ktorý mi otravuje spánok každú noc. Výťahy sú tri, jeden z nich je normálny (nevrieska), druhý z nich vrieska. Tretím som ešte nešiel, takže neviem. Ale na základe praktickej skúsenosti viem, že ten úžasný zvuk, ktorý výťah vydá, keď zastavuje na poschodí, je bezpečne počuť po celej šachte a teda aj do izieb, ktoré sú pri výťahu - na ktoromkoľvek poschodí. A keď sa do hotelu dovalí veľká skupina Japoncov, ako v mojom prípade, výťah chodí hore a dolu skutočne často.

Možno preto, že je na ňom napísané “9 osôb”, ale s batožinou sa vojdú asi dve. Tri aj so mnou, keď mám notebook a pod pazuchou školiace materiály.

Read more

Niečo končí, niečo začína

Tak som skončil školenie IDM-4485 a som veľmi rád, že som mal takú dobrú skupinu. Na rozdiel od Rumunska, kde som toto školenie školil vôbec po prvýkrát, moji terajší študenti prejavovali záujem, pýtali sa podstatné veci, rozoberali sme aplikáciu Identity Managera na ich podmienky a najmä - robili laby a neflákali sa. Naozaj sa teším!

Okrem tej radosti mám však aj trochu starostí. Dnešná noc bola naozaj rušná, kŕče v bruchu a šprintovanie na WC. Dnešné menu budú banány, lieky a posteľ.

Read more