IBM/Lenovo ThinkPad, Linux, MBR a Rescue and Recovery

Dnes som sa rozhodol preinštalovať svoj starý služobný notebook IBM (Lenovo) ThinkPad R60e, resp. vrátiť ho do pôvodného stavu. Keďže notebook má vlastnú “recovery” partíciu, predpokladal som, že to bude jednoduché. Zmazal som svoje dáta na linuxovej partícii a nabootoval z “Rescue and Recovery” partície.

Niekoľkokrát som potom v menu vyklikával, že NaozajChcemWindowsÚplneOdinštalovať a NaozajChcemSformátovaťCelýDisk, a nakoniec sa mi to aj podarilo. Po úspešnom kopírovaní image súborov zo skrytej partície na C: mi program napísal, aby som reštartoval počítač.

To som, samozrejme, nemal robiť, ale keby som to neurobil, nemal by som o čom písať. Slovom, počítač už nenabehol, pretože disky boli síce sformátované, ale Master Boot Record (MBR) obsahoval ešte stále linuxový zavádzač GRUB, resp. jeho časť. A keď nejde GRUB, nedá sa ani spustiť “Rescue and Recovery” partícia :-)

Slepá ulička, pomôže len bramborový král, tak som skúsil Google. Nebudem vás napínať, pomôže vám táto linka.

Napálil som ISO image, nabootoval, nenechal sa zmiasť tým, že aj keď nič nevidieť, treba stláčať “F” (Fail) a potom už postup z uvedenej linky skutočne fungoval.

Práve teraz som rebootoval a okamžite sa spustila inštalácia a customizácia Windows z C:, takže MBR je určite OK.

Ako som dostal, tak posielam ďalej.

Read more

Návrat domov

Keďže batéria v notebooku nie je nesmrteľná, v reštaurácii s WI-FI som nemohol sedieť stále. Presunul som sa teda na Holešovice a periférne som vnímal rozhovor nejakého Slováka “z Píšťan” s mamou. Stálo to za to, pretože chalanisko bol múdry ako rádio. Najprv som si pomyslel, že bude sranda, keď budeme náhodou sedieť v jednom kupé, ale to sa nestalo.

Vlak nemal kupé, taký ten klasický IC-vagón. Sedel som sám, zato na mojich piatich hodinách sedel starší manželský pár a ich rozhovor bol ešte “zábavnejší” ako tí dvaja na stanici. Teta si na každú poznámku vyžadovala odpoveď “Čo?” “Že?”, čo mi pripomenulo moju obľúbenú knihu “Zlaté teľa”, tiež tam bola taká postava. Problém videla aj v tom, že na WC v našom vagóne stále niekto chodil. Jeden pán, viditeľne sediaci v jedálnom vozni, aj 5-6-krát, na čo teta prešla na vulgárnejší slovník, ktorý sa ani neodvážim citovať. Aby som sa trochu odreagoval, pracoval som na školení, ale mal som len cca 45 minút a potom som batériu načisto dorazil. Takže som si užíval ďalej.

Krátko po výmene vlakovej čaty v Břeclavi nás čakal ďalší kultúrny zážitok. Vlak vydal zvuk, ako keby prešiel po štrku rozsypanom po trati. Vzápätí výrazne spomalil, ale nezastavil, takže sme všetci predpokladali (aj teta na piatich hodinách), že sme niečo zrazili. Pred Bratislavou sme sa od sprievodcu dozvedeli, že to bol jeleň… Musel byť, chudák, obrovský, a ten “štrk” boli asi jeho parohy… Vraj to bolo počúť aj v poslednom vozni…

Keď sme už pri hodinách, teta na mojich piatich hodinách mala tak dokonalé hodinky, že nevedela, či je šesť alebo sedem a o minútach ani nehovoriac.

Na stanicu potom pre mna prišli rodičia a odviezli ma domov. Strašná zima!

Read more

Posledné hodiny v Prahe

Sedím si v reštaurácii blízko nákupného centra Chodov, trávim obed a pracujem na svojom budúcom školení. Technické vymoženosti dnešnej doby mi dovoľujú súčasne s tým aj blogovať. WI-FI je fajn.

Počasie je dnes najkrajšie za celý uplynulý týždeň. Zvykám si, že sa to tak udeje vždy ako naschvál :-)

O hodinu a pol cestujem konečne domov.

Read more

Praha, deň posledný

Sedím v hotelovej izbe, zohrievam sa pod perinou, predo mnou svieti notebook a ja sa dívam na Mercedes.

Teda, nie na auto, ale na logo Mercedesu, ktoré svieti kdesi za oknom. Dnes ráno tam nebolo. Dnes ráno za oknom nebolo nič. Na niekoľko hodín Prahu ukradla hustá hmla.

Školenie sa dnes skončilo. Počítače sú vypnuté, tabuľa zotretá a ja si môžem konečne oddýchnuť. Workflow som stihol prebrať len tak-tak, ale dúfal som, že chalani ocenia, keď im vravím postrehy z praxe.

Súdiac podľa výsledkov prieskumu po školení, minimálne jeden to ocenil. Ten, ktorý bude nasadzovať Identity Manager.

Skóre mám 4.67. Skoro 5. Takže by som vlastne mal byť celkom spokojný.

Ale vlastne som veľmi unavený.

Read more