Praha, Praha

Implementácia Sun Identity Manager projektu pokračuje viac-menej podľa plánu a ja si idem dopriať dovolenku?! :-) Ani náhodou. Ale celý budúci týždeň budem menej robiť a viac kecať. Opäť sa zo mňa stáva školiteľ a čaká ma kurz “Sun Identity Manager Deployment Fundamentals - IDM-345”. Naposledy som školil tu v Bratislave a predtým v Rumunsku, tak to bude taká malá rekapitulácia.

Snáď si ešte niečo pamätám.

A snáď to mojich budúcich študentov bude baviť.

Ak budem mať internet, dám vedieť.

Read more

Posledné zbohom

Niektoré veci sú po prvýkrát, o to horšie, že sú také desivé. Vo štvrtok som sa dozvedel smutnú správu. Jedna z mojich najlepších kamarátok, Janka, zahynula pri autonehode. Nikdy som o takýchto veciach nepísal, nenachádzam slová, ktorými by sa dalo opísať, čo cítim a tak to ani nebudem skúšať. R.I.P.

Pohreb bude vo štvrtok 30.10.2008 v bratislavskom Krematóriu.

Read more

Long time no see

Nadpis je viac než jednozmyselný. Dlho sme sa nevideli… nemám kedy písať a pravdu povediac, ani nie je veľmi o čom. Udalosti, ktoré budem s chuťou zaznamenávať, na mňa asi ešte len čakajú. Dúfajme, že ešte tento rok.

Mám za sebou dovolenku, ktorá však nebola pri mori. Strávil som ju prevažne doma. Je to síce zmena oproti vysedávaniu v práci, ale aj tak - nie je to ktoviečo.

A tak, rok po poslednej serióznej dovolenke, na ktorú mi zostalo toľko nezabudnuteľných spomienok, idem spať, pretože ráno sa teším do práce, aj keď budem vstávať v čase, keď hodina na budíku bude ešte jednociferná.

Read more

Identity Management pre začiatočníkov (2)

Na druhý deň prichádza Bruno do práce a pýta sa svojho nadriadeného, Cyrila, kedy bude môcť používať firemné aplikácie. Cyril zatelefonuje na IT oddelenie, kde mu Daniel oznámi, že účet do siete Windows je už vytvorený, len Brunovi ešte nestihol oznámiť prístupové meno a heslo. Prístupy k zdieľaným adresárom nastavil Daniel podľa Zuzaniných prístupov, keďže pracujú na tom istom oddelení. Prístup do aplikácie s účtovnými záznamami vytvorí Brunovi Danielov kolega, ktorý je “momentálne na dovolenke a nikto iný aplikáciu nespravuje”.

Nastávajú dva problémy: všetky potrebné účty pre Bruna ešte stále nie sú vytvorené, navyše, administrátori nie sú navzájom zastupiteľní, a prístupové práva k zdieľaným adresárom sú nastavené podľa iného používateľa. To môže spôsobiť problémy, pretože Zuzana testuje v spolupráci s IT oddelením novú aplikáciu a má k nej prístupové práva, ktoré teraz má aj Bruno.

Read more

Záhada Wordpressu vyriešená

Tak nám zastrelili denník. Zasa. Po ďalšej hodine pátrania a dvoch pokusoch o upgrade (štvalo ma to neskutočne) sa mi podarilo prísť na to, v čom bol problém pri včerajšom upgrade Wordpressu.

Problémy boli vlastne dva: databáza bola síce v UTF-8 kódovaní, ale iba obsahovo. Tabuľky tvrdili niečo iné. Latin1 sa to stupídne kódovanie znakov volá… no a pri zálohovaní-exporte sa mi podarilo exportovať celý obsah denníka hádajte do akej znakovej sady. Áno, do Latin1. Mäkčene a dĺžne sa stratili v mäteži hovadín.

Keďže konverzia je dosť nevratná, ručne som denník opravil a tabuľky pred importom označil ako UTF-8. Nemám rád MySQL.

Dnes som teda riešil problém, ako upgradovať na verziu Wordpress 2.6. Podarilo sa mi to nakoniec strašne jednoducho. Zásadný problém bol, že po upgrade som sa nevedel prihlásiť do administrátorského rozhrania. Keď som nakoniec skúsil pred upgrade kliknúť na “logout”, aktualizácia a následné prihlásenie fungovali úplne bez problémov.

Takéto veci človeka nahnevajú. Pri žiadnej aktualizácii som doteraz na podobný problém nenarazil. Je to vcelku showstopper, keď sa vám to podarí tak ako mne. Možno mi malo napadnúť skúsiť vymazať cookies, neskúšal som…

Takže teraz fungujem, o cennú skúsenosť bohatší a o hodinu života chudobnejší.

Read more