Projekt Votrelci (1993-1995)

I got signals. I got readings, in front and behind. (Hudson, Aliens, 1986).

Táto časť bude bude dávať zmysel iba skalným fanúšikom filmu Aliens (Votrelci, 1986).

Keď sme s kamarátom Jurajom Kovárom videli cca v roku 1991 Votrelcov v prvom rade dnes už neexistujúceho bratislavského kina Metropol (neskôr tam sídlil obchod Gorila), bolo nám jasné, že chceme urobiť hru. Hra Aliens pre ZX Spectrum síce už existovala https://en.wikipedia.org/wiki/Aliens:_The_Computer_Game_(1987_video_game), ale nám nedávala príliš zmysel. Mala ešte jednu obrovskú chybu: nebol v nej Hudson! A tak sme si vymysleli, ako by hra mala vyzerať a začali sme na nej pracovať.

Vonkoncom sme to nebrali ako komečnú záležitosť, ale ako poctu filmu Aliens.

Pred vývojom akéhokoľvek softvéru sme samozrejme potrebovali…​ meno. A tak sme sa svoj budúci výtvor podpisovali spočiatku ako Magic TWO, neskôr, keď som v novinách zbadal inzerát s fotografiou obrazovky s presne týmto textom, sme sa premenovali na Magic Vision a pri tom sme už ostali. (Podobnosť s akoukoľvek dnes existujúcou firmou s týmto menom je čiste náhodná.)

Ako sme strávili (nejeden) rok

Hru sme písali v strojovom kóde (priamo dekadické kódy inštrukcií; posledných pár týždňov sme používali assembler).

Prvá verzia "hry" obsahovala vlastne len scrollovací text s úvodnými titulkami :) Tá druhá už bola ale naozaj. Išlo samozrejme o arkádu, nie hru a’la Doom (čo bola v čase programovania horúca novinka pre PC). Naším cieľom bolo vytvoriť hrateľnú hru s logickou mapou a zaujímavými (logickými/realistickými) grafickými detailami. Kolónia Hadley’s Hope musela mať predsa byty pre kolonistov, nábytok, postele…​ sprchy, gauče, tapety…​ Bankomaty. A dak podobne.

To boli 90. roky 20. storočia. Časy bez DVD, dokonca bez VHS, aspoň u mna doma. Neskôr som doma videorekordér mal, s ktovieakou kópiou filmu, a obkresľoval som detaily. Vtedy nebol ani Internet, nemohli sme hľadať na Wikipedii…​ ale neexistovala vlastne ani Wikipedia. Kvôli naštudovaniu problematiky sme boli v kine ešte raz, až nás takmer vyhodili, keď sme excitovane komentovali nejaké detaily.

Urobili sme si teda koncept, nakreslili mapu kolónie Hadley’s Hope (ako sme si ju predstavovali podľa filmu) a kým Juro programoval, ja som kreslil na štvorčekovanom papieri "sprajty". Každý deň počas letných prázdnin sme niekoľko hodín programovali, a počas pravidelných dizajnových prechádzok po okolí vymýšľali detaily.

Ako asi vyzeralo grafické stvárnenie hry si môžete predstaviť na týchto fotkách, ktoré som vyhrabal zo starých zásob. (Režim nostalgie: ON.)

Zošity s grafickými návrhmi pre ZX Spectrum
Zošity s grafickými návrhmi pre grafický systém ZX Spectrum (sprite: 8x8 bodov). Zaujímavosť: už som používal nickname VIX.
Grafika - časť operačnej sály
Grafika - časť operačnej sály. Zvýraznená časť je na ľavej strane
Grafika - návrhy zbraní
Grafika - návrhy zbraní
Grafika - návrhy zbraní - prekreslené po bodoch (2021)
Grafika - návrhy zbraní - prekreslené po bodoch (2021)
Grafika - kreslo (opakovaním vzoru vznikne gauč) - pozri screenshoty nižšie
Grafika - kreslo. Opakovaním vzoru vznikne gauč. (Pozri aj screenshoty)

Časom Juraj nakreslil a animoval detektor pohybu, pridal čosi, čo sme pracovne nazývali "2.5-rozmerné zobrazenie" (hra bola dovtedy koncepčne podobná originálu) a ja zbrane. Ak sa dobre pamätám, "zvuky" zbraní sme urobili tak, že sme proste prehrali časť pamäte - až kým sme našli niečo dobré.

Čo v pôvodnej hre nebolo

Votrelci - ukážka

Hru sme samozrejme nerobili ako kópiu hry a už vôbec nie filmu (nemali sme napríklad sentry guns, vo filme z roku 1986 ani neboli, až neskôr v Director’s Cut - v knihe ale áno).

Keď som spomínal "logickú" mapu, predstavovali sme si ju približne takto:

Jeden z návrhov mapy miestností

(Miestnosti sa samozrejme museli opakovať.)

Colonial Marines

Počet postáv sme museli upraviť, keďže vo filme ich bojovalo 11. Vyradili sme Burka, Bishopa a tiež Dietrichovú a Spunkmeyera ako pilotov:

 1. Gorman

 2. Apone

 3. Hicks

 4. Hudson

 5. Vasquez

 6. Drake

 7. Dietrich

 8. Frost

 9. Crowe

 10. Wierzbowski

 11. Ripley

Automatický obranný systém

11 postáv na ovládanie je trochu priveľa. Najmä keď tam pobehujú Votrelci. Preto sme vymysleli Automatický obranný systém. Ak nejakú postavu napadne Votrelec (vždy sme ho volali takto láskyplne, nie Xenomorph), s istou pravdepodobnosťou sa mu môže ubrániť (za minutia určitého počtu nábojov…​)

Vymysleli sme aj rôzne druhy dverí: niektoré sa mali samostatne otvárať aj zatvárať, iné sa mali otvárať ručne a ostali by otvorené, protipožiarne dvere by dlhšie vydržali atď.

A keďže Hicks a Hudson boli naší obľúbenci, vymysleli sme pre nich špeciálny režim: priamo na hlavnej obrazovke sme mali ich monitory a životné funkcie. Spomínam si, že keď v rámci Automatického obranného systému reagovali na Votrelcov, tie malé obrazovky sa hýbali…​

Screenshoty

Potom prišli maturity, vysoká škola a brutálny nedostatok času. A svet 8-bitových počítačov sme opustili v prospech klasických PC.

Hru sme preto žiaľ nikdy nedokončili a ostali mi po nej len krásne spomienky na strojový kód a tieto screenshoty.

Votrelci 1
Jedna z mnohých chodieb na základni Hadley. Protipožiarne dvere triedy AA vľavo sú východom zo stanice, za nimi je pristavený OOT.
Votrelci 2
Iná chodba, záber na bankomat a telefónny automat.
Votrelci 3
Pohľad do umyvárky. (Nekecal som, však? :)
Votrelci 4
Pohľad na sprchy v umyvárke.
Votrelci 5
Koloniálny byt. Pohľad na obývaciu časť s oknami.
Votrelci 6
Koloniálny byt. Pohľad na obývaciu časť.
Votrelci 7
Koloniálny byt. Pohľad na obývaciu časť.
Votrelci 8
Koloniálny byt. Pohľad na spálňovú časť.

A nostalgia sa opakovala po rokoch, keď som si zahral hru Aliens vs. Predator za mariňáka!