Game over

Autor: Ivan Noris

Kategória: sci-vi

Prirútil sa k nemu takmer okamžite po jeho telefonáte. Vzrušene vletel do jeho kancelárie a prešiel priamo k veci.

"Tak kde je to? Ukáž to!"

"Nejaký si nedočkavý", uškrnul sa Tom Morrisson a vytiahol disk.

"Tu máš, skús ju…​"

"Cool, hneď idem na to!", schmatol disk a pobral sa priamo k VirtLife. Vsunul disk do mechaniky a keď počítač oznámil, že je pripravený, nasadil si VirtEye a zapol to…​


"Človeče, to je špica! Normálne som nestíhal!", oznamoval Pete, keď na druhý deň prišiel za Tomom, "to bol zasa jeden z tvojich geniálnych nápadov!"

"Myslíš? Som rád, že sa ti to páči…​" usmial sa Pete,"dúfam, že sa to bude dobre predávat…​"

"Jasná vec! To je najrealistickejšia simulácia, akú som kedy hral! Super! Ako sa ti podarilo vytvoriť vo VirtLife takú realitu?! Ty sviniar!" priateľsky buchol Morrissona po chrbte.

"Len pomaly, je to virtuálne, nie reálne…​ a skrátka.. vyšlo to a hotovo…​ nemôžem prezrádzať firemné tajomstvá…​"

"Okej, Tom, nechaj to tak. Idem si to opäť zahrať! Maj sa…​"

"Ahoj…​ a opatrne…​" povedal, ale to Pete už nepočul.


"…​už tisíce nadšenych fanúšikov, ktorí zaplnili všetky verejné prevádzkovateľne VirtLife-u. Spoločnosť VirtLife, ktorá vydala tento nový realwarový produkt oznámila, že rozšíri výrobu pre domáce simulátory a to už tento týždeň! Program sa zatiaľ drží na prvom mieste všetkých rebríčkov popularity a jeho priaznivci stále pribúdajú. Podarilo sa nám dostať niekoľkych z nich k mikrofónu…​"

"Je to cool! Konečne dobrý simulátor! Vážne dobrý…​"

"Nikdy som nič podobné neskúšal, ale keď som to zažil…​ zdá sa mi, že nemôžem prestať, také je to perfektné."

"To je do správ? Wow…​ VL-7 je najgeniálnejší produkt, aký som kedy mal, a ručím vám za to, ze mojimi rukami prešlo už všetko! Pravdepodobne je to…​"

"Toľko na dnes. To boli Večerné spravy s Bobom Collinsom a Cate Stevens. Prajeme vám príjemný večer"

Začala reklama a tak telku vypol…​

'No to ma podrž…​' pomyslel si Harry Jones. 'Toto sa mi nepozdáva…​ Niečo tu nesedí, prečo okolo toho robia taký rozruch?'. Zapol videotelefón a zavolal Dwaynovi. Nepretržité zvonenie nasvedčovalo, že nie je doma a onedlho sa to aj potvrdilo, keď sa objavil nahraný odkaz.

Zavesil…​ 'Napokon, nie je to až také dôležité', pomyslel si.


"Hlásia sa vám Bob Collins a Cate Stevens s Večernými správami. Dnes sa v našom meste začala vyhrocovať situácia, ktorá nastala po uvedení novej simulácie VL-7 na trh. Táto dokonalá hra sa stáva pre verejnost jediným zdrojom zábavy, takpovediac novou drogou, ktorá svojím šírením predbieha všetky ostatné. Pokus uzavrieť verejné simulátory sa skončil krvavou potýčkou medzi desiatkami hráčov a polície, ktorá napokon skončila masovým zatykaním. Tendencia je však zhoršovanie stavu…​"

'Vedel som to…​' Harry okamžite prestal jesť a rozhodol sa skončiť s dovolenkou o celý týždeň skôr.

"…​s autorom programu, Timom Morrissonom:"

"Nemôžem sa nevyjadriť k problému, ktorý vznikol, ale ubezpečujem vás, že samotný program s touto situáciou nesuvisí…​ Ťažkosti nastali, keď bola moja verzia prerobená na sieťovu simuláciu…​ Okrem preťaženia NETu…​"

'Čo na tom vidia?' zarazil sa Harry a zapol si počítač. Prihlásil sa na simuláciu a skúsil to…​ nijako ho to nenadchlo.

'Hmmm, veľmi divné…​'. Program, či vlastne, simulátor, nebol zlý, ale žeby sa toto malo stať jeho drogou?? To teda asi ťažko…​


"Hlási sa vám Cate Stevens s Večernými správami. Nepokoje v meste začínajú prerastať do ozbrojených prepadov počítacových firiem a predajní. Posledné správy hovoria, že ozbrojenej skupine fanatikov sa podarilo preniknúť do filiálky VirtLife a obsadiť strategické body budovy. Nezamestnanosť včera dosiahla 37%, co je 4% nárast oproti minulému týždňu. Micron Software Labs ohlásili fúziu s VirtLife-om, aby zabezpečili ďalšie verzie VL-7. Vzhľadom na nepredvídateľnú situáciu neodporúčame občanom opúšťať svoje domovy. Polícia so svojimi zníženými stavmi, zapríčinenými VL-7 nemôže zaručiť občanom bezpečnosť…​"

"Vidíte, pane?" ozval sa Harry a obrátil sa na seržanta," je to horšie a horšie…​ Priam občianska vojna…​ Každý chce hrať VL-7."

"Svinstvo…​ ale pozri sa okolo seba…​ S týmito im máme v niečom zabrániť? Odbachnú nás skôr, ako sa k nim priblížime…​" ukázal na prázdne oddelenie.

"A čo armáda? Špeciálne jednotky…​"

"Môžeš trikrát hádať, koho majú títo maniaci na čele…​ bývalých vojakov; zdá sa mi, že to na nich pôsobilo úplne rovnako ako na ostatných…​ Sú teraz perfektne zorganizovaní, majú rozostavené stráže, aby chránili labáky s VirtLifeom a striedajú sa…​ Nemôžeme cez nich prejsť…​"

Harry si vzdychol. Toto bolo horšie ako vojna. Stále sa to zhoršovalo a nik nevedel predvídat, koľkí zajtra budú žiť len pre VL-7…​

"Ako to zrušíme? Čo tak odstaviť uzol…​" rozmýšľal nahlas.

"Tak, ako pred týždňom? Na to zabudni…​ tí chlapi su doteraz na intenzívke…​ nemame šancu!" dôrazne odpovedal seržant.

"Tak potom je to koniec…​" rezignoval.

"Zdá sa…​"


"Kde je váš šéf?" spýtal sa Tom Morrisson, ked vošiel do policajnej budovy.

"Tam vzadu," odpovedal strážnik.

Rýchlo k nemu prešiel…​

"Vy tu tomu velíte?"

"Ano. Seržant Hauser, a kto ste vy?"

"Tim Morrisson…​"

"Aaaa…​ to ste vy? A čo máte za lubom? Priniesť nám sem novú hru, aby sme stratili aj týchto pár ľudí??" rozčúlil sa serzant.

"Prepáčte, ale máme rovnaký záujem. Chcem to skončiť, myslíte si, že ma baví pozerať sa, ako sa mi mesto rozkladá pred očami?", odporoval Morrisson.

"No to by ma zaujímalo, aký už len vy môžete na tom mať záujem…​"

"Teraz to nechajte, viem asi, ako to skončiť, ale potrebujem jedného človeka - dobrovoľníka…​"

Seržant naňho pozrel.

"Nie nie…​ nič sa mu nestane, musí sa len zapojiť do hry. Na niekoľko minút. To je všetko…​ Nemám už svojich asistentov…​" dodal.

Serzant porozmýšľal.

"OK, Stone, poďte sem." Vysvetlil mu situáciu a vzapätí ho Morrisson požiadal, aby s ním šiel k terminálom. Vytiahol z kufríka skladací VirtEye a prihlásil Harryho ho na VL-7.

"Ide o to, že nemám prístup k verziám bežiacim na sieti. Nemôžem ich vypnúť, poškodiť, či zničiť a nemôžem ani vypnúť prívod energie…​ To ste myslím skúšali však? Ale táto sieťová verzia je chybná z hľadiska programu, i keď jej bezpečnosť prekonať nemôžem…​ to nám dáva šancu. Takže keď sa ukončí jedna, ukončia sa všetky. Môžete to teda spraviť len tým, že nájdete regulérny koniec."

"Odkiaľ to všetko viete? A prečo to neurobíte sám?" opýtal sa Harry.

Morrisson zaváhal…​

"No…​ ". Harry cítil, čo chce povedať. Ak je to tak…​

"Však ste tam už boli…​ a nechceli odísť…​?"

"Áno…​" priznal Morrisson.

Harry si vzdychol a pokrútil hlavou nad svetom, kde autor neovláda svoj produkt…​ Ale mal na výber?

"Tak dobre…​" povedal, "Idem tam!"


O niekoľko minút, keď sa simulácia začala a keď netrpezlivý Morrisson znovu zisťoval, či je Harry ešte v poriadku, sa po všetkých kábloch začal šíriť ten istý signál a na všetkých monitoroch naskočilo túžobne očakávané a dlho potláčané:

 _________________________________
|---------------------------------|
|    G A M E O V E R     |
|---------------------------------|
 _________________________________

    Thank YOU for playing

     VL-7 for VirtLife

(c) Virtual Illusions Export Software Ltd.

  WE CODE IT - YOU LIVE IT! (TM)

Táto poviedka je voľne šíriteľná za týchto podmienok:

 1. text bude zverejnený s uvedením autora
 2. text nebude upravený bez môjho súhlasu
 3. text nebude použitý na komerčné účely bez môjho súhlasu