Ráno

Autor: Ivan Noris

Kategória: sci-vi

"Dobré ráno!"

Kdesi blízko zazneli dva výstrely a pohltili poslednú slabiku slova "ráno". Ani som sa veľmi nezľakol - dobre som sa pamätal na obdobie, kedy som aj ja na budenie odpovedal výstrelom do akustického budíka a to priamo z postele. Dobre som sa pamätal aj na to, ako som s tým prestal - to som raz netrafil a odrazená guľka mi preletela nad hlavou…​ Keby…​ už by som budík nepotreboval. Môj spoluobyvateľ z niektorého susedného bytu neznášal zrejme ranné budenie rovnako ako ja.

Podišiel som k oknu a chystal som sa odostrieť. Pohyb som však nedokončil - vrátil som sa po nohavice. Keď som si ich obliekal, vo vrecku čosi prekážalo…​

Vytiahol som plochý kúsok plastu, zabudnutú V-kartu, položil ju na obločnú dosku a doobliekal som sa. Konečne som odostrel závesy.

Bolo krásne ráno. Na oblohe ani obláčika. Pretiahol som si pri okne kosti a vychutnával svieži vzduch pri pohľade na belasé nebo siahajúce všade kam som len dovidel. Prekrásne.

Nemohol som sa od okna odtrhnúť. To krásne čisté nebo mi pripomínalo detstvo. Žiadne lietadlá, žiadne turbotaxíky valiace sa na vás z ktorejkoľvek strany ignorujúc tak všetky dopravné predpisy…​ nič. Akoby nikdy neexistovali. Akoby všetci zmizli niekam preč.

Prekliata práca, povzdychol som si. Tak sa mi nechce.

S nechuťou som pozoroval červenú blikajúcu kontrolku. Pohľad cez okno sa zmenil. Mrakodrapy odfiltrované počítačom sa objavili a farba oblohy sa opäť ustálila na sivomodrej. Biele pruhy ohlasujúce lietadlá sa križovali a vytvárali na maličkom pozorovateľnom kúsku oblohy abstraktnú vzorku…​ Vzduchový syntetizér pod oknom ticho bzučal.

Odstúpil som od okna. Znechutene, rozladene. Prekliata práca.

Ale viac ma hnevalo, že som si večer nepredvídavo neskontroloval obsah svojej V-karty. Prečo sa mi zasa museli minúť kredity?

Vzal som prázdnu kartu a odhodil ju do koša. Ticho zašušťala pri náraze na ostatné karty.

Bolo škaredé a celkom obyčajné ráno.

Táto poviedka je voľne šíriteľná za týchto podmienok:

  1. text bude zverejnený s uvedením autora
  2. text nebude upravený bez môjho súhlasu
  3. text nebude použitý na komerčné účely bez môjho súhlasu