Projekty

Na tejto stránke sumarizujem svoje mimopracovné projekty - od najnovších po historické. Väčšinu z nich už poznáte.

2021: Oživené Murphyho zákony

Pôvodný obsah mojej zbierky Murphyho zákonov som prepracoval a rozhodol som sa pridať niektoré vlastné. Tu je teda linka na nové Murphyho zákony.

1999-2008: Príručky

Pred časom som aktívne pracoval na dvoch príručkách, ktoré mali pomôcť začiatočníkom na základe mojich skúseností, experimentov a chýb :-) Ešte stále sú dostupné na webe, hoci sú roky neaktualizované. Caveat emptor.

1996-2003, 2007: Poviedky

Tvorba, 90. roky 20. storočia

Ako veľa ľudí, aj mňa už v mladosti bavilo čítať sci-fi. Na strednej škole som začal aj písať - samozrejme do zošita a do šuflíka. "Moje" sci-fi (rozsahom rozhodne dlhšie ako poviedky) boli v zásade dosť klišéovité. Mali však jednu neodškriepiteľnú výhodu: začal som ich podpisovať ako VIX. (Viete si predstaviť moje zdesenie, keď sa neskôr objavila stávková kancelária a reštaurácia s rovnakým menom - a ešte aj rovnakým zápisom s veľkými písmenami?!)

Moje písanie neskôr pokračovalo na vysokej škole po tom, ako som si prečítal niekoľko matematických rozprávok - paródií na klasické rozprávky.

Niečo podobné (paródie) som potom začal písať aj ja. Neboli však matematické ale počítačové. Uznávam, znie to absolúte príšerne. A asi aj bolo. Ale stalo sa. Rozprávky vznikli a ich, povedzme, ohlas v úzkych krukoch (počítačových závislákov), ma vyprovokoval k písaniu poviedok. Neskôr som začal písať poviedky šmrncnuté sci-fi, ktoré som publikoval ako science-vixion. Moju tvorbu nájdete aj tu na mojej stránke.

Počas migrácie tejto stránky som sa rozhodol, že niektoré svoje poviedky preložím aj do angličtiny.

cca 2001-2006: Preklady aplikácií do slovenčiny

Kedysi dávno, keď som skúšal pracovať pod Linuxom s aplikáciami v slovenčine, veľmi ma hneval stav slovenských prekladov. Týkalo sa to najmä aplikácií, ktoré som potreboval nasadiť na škole (gymnáziu) a naučiť s nimi robiť ne-informatikov.

Vtedy som začal prekladať niekoľko aplikácií:

  • webový groupware Horde (webmail IMP a ďalšie)

  • prostredie GNOME 2.6 a 2.8 (Evolution a ďalšie)

Samozrejme, bolo to veľmi dávno a preklady po mne už prebrali iní, ale aj tak som mal vtedy radosť, že môžem pomôcť svetu open source aj ja.

To je to takzvané zadarmo vo svete open source softvéru - keď niečo dostaneš, môžeš niečím aj prispieť.

cca 1996-2001: Fornax

Keď som na počítači s Internetom prestal riešiť iba IRC, začal som sa učiť HTML a pracovať s webom. Nemýľte sa: boli deväťdesiate roky, nemal som mobil ani Internet doma, takže všetko sa robilo doma offline a výsledok sa na disketách prenášal do školy a odtiaľ na Internet, aby som web potom prezeral na textovom termináli.

Veľkosť web stránky na decef.elf.stuba.sk bola obmedzená na 256 kilobajtov. Chápem, že dnes má viac pamäte azda aj diaľkové ovládanie garážovej brány. Vtedy nie. Také to boli časy.

Aj pre toto obmedzenie sme sa so spolužiakmi a kamarátmi dohodli, že si kúpime, postavíme a sprevádzkujeme vlastný server s láskavým súhlasim fakulty.

Na meno servera sa vtedy hodil môj nápad, ktorý sa zrodil z mena súhvezdia Pec:

fornax

(fornax -acis f. [oven , furnace; pec])

A keďže náš server bol obyčajný PC (pécé, pec), meno sedelo ako uliate (v peci na tavenie olova).

Na našom novom serveri fornax.elf.stuba.sk som sa odvtedy staral o web (Apache Httpd) a o väčšinu jeho obsahu (dizajn hlavnej stránky som nenavrhoval). Neskôr sme mali aj doménu fornax.sk - ale server je už minulosť; doména patrí niekomu inému.

Vďaka Internet Archive Wayback Machine si môžete urobiť predstavu o vtedajšej podobe webu:

Web fornax.sk v roku 1999 (Internet Archive)
Screenshot Fornaxu z roku 1999

Zostala mi ale aj fyzická pamiatka.

Toto je zadná strana trička, ktoré sme si dávali robiť cca v roku 1998:

Zadná strana trička člena Fornaxu

(Zadnú stranu som navrhoval ja.)

Obrázok je večný (hoci jeho originál už neviem nájsť) a ani tričko sa ešte celkom nerozpadlo (po viac ako 20-tich rokoch)!

cca 1993-1995: Votrelci

Stránka projektu Votrelci je tu.